გაკვეთილის
მთავარი თემა
|
: „გერმანულენოვანი ქვეყნები“
|
სწავლების
საფეხური
|
X
ბ საშუალო
|
მოსწავლეთაპროფილი
|
26 მოსწავლე (კლასში
არ არის სსმ მოსწავლე
)
|
გაკვეთილის
მნიშვნელობა / აქტუალობა
|
მოსწავლეები
გაეცნობიან გერმანული ენის
გავრცელების არეალს ; გერმანულენოვანი ქვეყნების
ისტორიას, კულტურას,ტრადიციებს და
ჩვევებს.
|
გაკვეთილისმიზნები დაშედეგები
|
მიმართულება:
კულტურათა დიალოგი
უცხ.დ.I.11. მოსწავლეს შეუძლია ინფორმაციის ამოცნობა კულტურის სფეროდან,
უცხო და მშობლიური სოციოკულტურული გარემოს შედარება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
აკვირდება და ამოიცნობს სასწავლო მასალაში მოცემულ კულტურის, სოციო-კულტურის რეალიებს (ილუსტრაციებში ასახული ზღაპრის, ანიმაციური ფილმების პერსონაჟებს, დროშას და სხვა);
·
პოულობს სასწავლო მასალაში გამოვლენილ კონკრეტულ მსგავსებებსა
და განსხვავებებს (საკუთარ სახელებს, ბგერებს
და სხვა).
პრეზენტაცია
1.
ახალი პრეზენტაციის შექმნა,
2.
ახალი სლაიდის სახეობის შერჩევა და პრეზენტაციაში
ჩასმა.
3.
სლაიდში ტექსტის დაფორმატება.
4.
სლაიდში სურათის, დიაგრამის, გრაფიკული ელემენტის
ჩასმა.
5.
სლაიდში ცხრილის ჩასმა.
6.
პრეზენტაციის ჩვენებისას ანიმაციის და სლაიდებს
შორის გადასვლის ეფექტების გამოყენება.
7.
პრეზენტაციის ინტეგრაცია სხვა ციფრულ
საშუალებებთან.
|
წინასწარი
ცოდნა
|
მოსწავლეებმა იციან:
·
გერმანიის და
გერმანულენოვანი ქვეყნების მდებარეობა.
·
გარკვეული
ლექსიკური მარაგი.
·
ტექსტის წაკითხვის,
ანალიზისა და პრეზენტაციის უნარი
|
შეფასების
საგანი და პროცედურები
|
განმსაზღვრელი, განმავითარებელი
|
სასწავლო
მასალა და ტექნიკური
რესურსები
|
|
გაკვეთილის
მსვლელობა
|
აქტივობა
1. წინარე
ცოდნის გააქტიურება კითხვა
პასუხის რეჯიმში ( 7-10 წთ )
1.რა ვიცით გერმანული ენისა
და გერმანულენოვანი ქვეყნების
შესახებ?
2 გერმანიის რომელ ქალაქთან ატის თბილისი დაძმობილებული ?
3. პოლიტიკურად
როგორ ქვეყანას უწოდებენ
შვეიცარიას?
აქტივობა
2. ისტ-ის საშუალებით მოსწავლეებს
ვაჩვენებ რამდენიმე ქვეყნის
დროშას და გერბს,
განვუმარტავ, რომ თითოეულ მათგანს აქვს თავისი
დანიშნულება.(10.წთ)
აქტივობა 3.მასწავლებლის მიერ გაკეთებული პრეზენტაციისს შემდეგ მოსწავლეებს
ეძლევათ დავალება
მოთითებული სიტყვების საშუალებით
შეადგინონ წინადადებები: ევროპა,
მდებარეობა, სასაუბრო ენა,მეგობრობა,საქართველო,საოპერო თეატრი,სწავლა,ლიხტენშტეინი,ჯუჯა,ყოფნა,სურვილი.
( წყვილებში მუშაობა) (7-10)
აქტივობა
3. პრეზენტაცია მოსწავლეები განსახილველად გამოიტანენ
მათმიერ შედგენილ წინადადებებს. მასწავლებელი მოსწავლეებთან ერთად
განიხილავს როგორ იცავს
მოსწავლე გრამატიკულ და ორთოგრაფიულ ნორმებს, როგორი
ლექსიკური მარაგი აქვს და როგორ იყენებს
მას წინადადებებში.
აღნიშნულიდან გამომდინარე
მოსწავლეებს ეძლევათ რეკომენდაციები (10 წთ )
აქტივობა
4. მოსწავლეთა შეფასება
და საშინაო დავალების მიცემა .(5 წთ).
|
გაკვეთილის გეგმის
ნიმუში
საგანი :
გერმანული ენა
სწავლების საფეხური/ კლასი: საშუალო
/xi
მოსწავლეთა რაოდენობა:
24
თემა: Berliner Luft
მიზანი:
ქალაქის გაცნობა;
ქალაქის შესახებ ინფორმაციის შეგროვება და დაჯგუფება;
საცხოვრებელი ადგილის აღწერა
- საუბარი ენების
შესახებ; სიტყვების სწავლა;
ქალაქი - სიტყვათაშეთანხმება: თავსართმოცილებადი ზმნები.
ლაპარაკი რითმში - რთული
სიტყვები. ნაცვალსახელი „ man”
-- „ -მთავარი
წინადადება +მთავარი წინადადება:
კავშირები „ und” , “ aber”, “ denn “- პერფექტი.
მასალის გამეორება;
წინარე ცოდნის
განმტკიცება: კითხვა -პასუხი; მარტივი
წინადადებების შედგენა თავსართმიცილებადი ზმნების
გამოყენებით
|
N
|
აქტივობა
|
კლასის
ორგანიზების
ფორმა
|
სასწავლო
რესურსები
|
დრო
|
თითოეული
აქტივობის
ბოლოს
მისაღწევი
შედეგი
|
|
|
მასწავლებელი
მიუთითებს
პირველ სურათზე,
სვამს შეკითხვას და ისმენს
პასუხებს ფორუმში.
|
მუშაობა ფორუმში
|
მოსწავლის წიგნი.
|
5-8წთ.
|
მოსწავლეები
აღწერენ სურათს მასწავლებლის მიერ დასმული შეკითხვების დახმარებით
|
|
|
მასწავლებელი
სთხოვს მოსწავლეებს
წაიკითხონ დანარჩენი ტექსტები
და დააჯგუფონ
სურათებთან
|
მუშაობა ჯგუფებში
|
მოსწავლის წიგნი, ფოლიე, დაფა.
|
12
წთ.
|
მოსწავლეები ჯგუფებში
კითხულობენ დანარჩენ ტექსტებს
და აჯგუფებენ მათ ფოტოსურათებთან.
|
|
|
მასწავლებელი
პროექტორით უჩვენებს ახალ
სიტყვებს და განმარტავს
მათ
|
მუშაობა ფორუმში
|
მოსწავლის წიგნი, რვეული,.პროექტორი.
|
15წთ.
|
მოსწავლეები სწავლობენ
ახალ სიტყვებს, იწერენ
მათ რვეულებში.
|
|
|
მასწავლებელი უხსნის
დავალებას ის ხმამაღლა კითხულობს
პირველ წინადადებას და ეკითხება მოსწავლეებს
,მათ პასუხს კი წერს
კომპიუტერში და წინადადებები გამოდის
ეკრანზე
|
მუშაობა წყვილებში.
|
მოსწავლის წიგნი,
მოსწავლის
რვეული
კომპიუტერი
და პროექტორი.
|
10წთ.
|
მოსწავლეები კითხულობენ
წყვილებში დანარჩენ მაგალითებს
და აჯგუფებენ მათ ტექსტებთან და სურათებთან
|
გაკვეთილის
ბოლოს მისაღწევი შედეგები:-----------------------------------
თვითშეფასება:წინასწარ შემუშავებული
კრიტერიუმების მიხედვით მასწავლებელი ახდენს
თვითშეფასებას
(შეფასების
და თვითშეფასების რუბრიკები
თან უნდა ერთვოდეს გეგმას).
Комментариев нет:
Отправить комментарий